معرفی تفسیر کوثر توسط یکی از اساتید جامعة المصطفی(ص)

گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا)

تفسیر کوثر؛ ساده و روان و ناظر به نیازهای معاصر

تفسیر فارسی «کوثر» با زبانی ساده و روان تألیف شده و در عین حال به نیازهای جامعه معاصر و مباحث مطرح در این دوره توجه داشته است و برای مخاطبان خاص خود بسیار ارزشمند است.

در دوره معاصر و به ویژه چند دهه اخیر تفاسیر فراوانی به زبان فارسی و عربی توسط شیعیان به رشته تحریر در آمده است که می‌تواند مورد توجه جدی قرآن پژوهان و پژوهشگرانی از رشته‌های مختلف قرار گیرد که قصد تحقیق و پژوهش یا استفاده از قرآن را دارند.

در راستای معرفی، نقد و ارزیابی تفسیر کوثر، تألیف آیة اللّه یعقوب جعفری، به عنوان یکی از تفاسیر معاصر، با حجة‌الاسلام و المسلمین حمید حمیدیان، استاد جامعة المصطفی(ص) العالمیه به گفت وگو نشسته‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید….

این استاد جامعه المصطفی العالمیه، نخست به زندگینامه آیة اللّه جعفری می‌پردازد و به طور مفصل درباره سبک و شیوه و رویکردهای این تفسیر توضیج می‌دهد و از جمله می‌گوید:

…یک ویژگی این تفسیر این است که به زبان فارسی است و با زبانی ساده و روان تألیف شده است. از دیگر ویژگی‌های آن هم توجه به نیازهای جامعه معاصر از جمله مباحث مربوط به حقوق زن و کودک و… است. همچنین ایشان توجه ویژه‌ای به اظهار عقائد شیعه و دفاع از آن‌ها و خصوصاً طرح مباحث مربوط به آیات ولایت داشته‌اند.

مخاطبین خاص تفسیر کوثر یا به تعبیر دیگر کسانی که می‌توانند بیشترین بهره را از آن ببرند، دانشجویان کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و طلاب دوره سطح سه حوزه علمیه هستند، هر چند این تفسیر برای عموم علاقه مندان به مباحث قرآنی و تفسیری مفید است.

آیةاللّه جعفری اگر چه مطالب را به صورتی ساده و روان مطرح می‌کند، اما روش تفسیری ایشان عقلی و اجتهادی است. از نظر رویکرد تفسیری هم باید گفت که گرایش ایشان به صورت اجتماعی و علمی است.

تفسیر کوثر من حیث المجموع تفسیر خوب و مناسبی است و متناسب با نیازهای روز نگارش یافته و برای مخاطبان خاص خود بسیار ارزشمند است.