نتیجه عفاف تأمین امنیت اجتماعی و حفظ شخصیت زن و مرد است

خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – بخش دین و معارف اسلامی: نتیجه عفاف تأمین امنیت اجتماعی و حفظ شخصیت زن و مرد است

یک مفسر و پژوهشگر قرآن گفت: ثمره عفاف و حجاب حفظ شخصیت زن و امنیت اجتماعی برای زن و مرد و خانواده‌ها است.

حجة‌الاسلام و المسلمین یعقوب جعفری نیا، در گفت وگو با خبرنگار دین و معارف اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه قرآن کریم به طور صریح بر پوشش و حجاب زنان و مردان مسلمان دستور داده است، افزود: قرآن دستور داد که زنان مواضع زینت را بپوشانند، البته لباس خاصی برای حجاب تعیین نکرده است. زیرا اسلام دین جادوانه‌ای است و به جزئیات نمی‌پردازد و ممکن است برای هر زمان لباس خاصی باشد که این نظر را تأمین کند.

وی خاطرنشان کرد: نظر اسلام این است که زن مواضع زینت را به نامحرم نشان ندهد و پوشش داشته باشد و این برای حفظ کرامت زن است.

این محقق علوم قرآن با اشاره به اینکه حجاب عامل محدودیت یا مانع نیست، گفت: حجاب در واقع مانع از سوء استفاده نامحرمان از مواضع زینت زنان است و این برای حفظ شخصیت و بالا بردن شخصیت زنان است که در جامعه مردان با دید آلوده و ابزاری به زن نگاه نکنند.

جعفری نیا یادآور شد: در دنیای غرب، محدودیتی برای زنان و مردان، در این مباحث وجود ندارد و زن به عنوان یک ابزار و عروسکی برای بازی تلقی می‌گردد، لذا اگر زن مواضع زینت خود را در معرض نمایش بگذارد، او را به عنوان شخصیت علمی یا سیاسی نگاه نمی‌کنند، بلکه تنها به عنوان جنس مخالف و با دیدآلوده می‌نگرند.

وی با تأکید بر اینکه حجاب برای حفظ زن و شخصیت دادن به اوست، افزود: وظیفه هر مسلمانی است که در برابر ترک معروف و انجام منکر، امر به معروف و نهی از منکر کند، که یکی از مصداق‌های آن بی حجابی و بدحجابی است که باید امر به معروف انجام شود.

این مدرس و مفسرعلوم قرآنی، در عین حال متذکر شد: امر به معروف و نهی از منکر، شرایطی دارد و هر کسی خودسرانه حق ندارد این کار را انجام دهد. زیرا آن وقت در جامعه هرج و مرج به وجود می‌آید. لذا اولین شرط این است که فرد امر به معروف بداند و بداند که چه چیزی منکر و معروف است. شرط دوم این است که با ملایمت انجام شود و اگر یقین داشته باشد امر به معروف او اثر نمی‌گذارد، نباید این کار را بکند.

جعفری نیا با اشاره به تعریف عفت و عفیف بودن از نظر اسلام و قرآن، تصریح کرد: عفت این است که زن و مرد کاری نکنند که جنس مقابل تحریک شود. اما چون در زنان این مسئله نماد بیشتری دارد، برای آنها تأکیدات بیشتری وجود دارد، البته اگر مرد نیز کاری کند که سبب تحریک دیگران شود کار حرامی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: همه این دستورات به این خاطر است که جایگاه و شخصیت زن حفظ شود و ثمره عفاف و حجاب امنیت اجتماعی برای زن و مرد و خانواده‌ها است.