«نوروز» بستری برای تعمیق معنویت در جامعه است

خبرگزاری مهر – گروه دین و اندیشه: «نوروز» بستری برای تعمیق معنویت در جامعه است

حجةالاسلام یعقوب جعفری نیا مفسر و پژوهشگر قرآن کریم در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه نوروز یک سنت ایرانی قدیمی است، اما برخی از آداب و سنن آن مورد تأیید اسلام است، اظهار داشت: برخی از این سنتها که اسلام هم بر آن تأکید کرده، دید و بازدیدها، احترام به بزرگترها، آشتی کردن و کمک به دیگران هستند که در نوروز نمود بیشتری می‌یابند.

وی گفت: این‌ها از ارزش‌هایی هستند که اسلام نیز طرفدار آنها است و اگر به هر مناسبت دیگری هم این اتفاق بیفتد، از نظر شرع مطلوب است.

جعفری نیا با تأکید بر اینکه نوروز واقعیتی طبیعی است و سنت‌های آن نیز از نظر اسلام و شرع مطلوب است، افزود: اعلام خلافت حضرت علی(ع) نیز در نوروز بوده، البته این مسئله از پیش تعیین شده نبود، بلکه تصادفی بوده است.

این مفسر قرآن با تأکید بر اینکه رسانه‌های گروهی باید تبلیغ کنند تا ارزش‌های حسنه نوروز گسترش یابند، گفت: آنچه باعث می‌شود معنویت نوروز از بین برود، تشریفات است. باید رسانه‌های گروهی به این مسئله توجه کنند که اظهار محبت نباید با تشریفات همراه باشد. از اسراف جلوگیری و در مقابل به خانواده‌های فقیر و نیازمند کمک شود.

وی در ادامه با اشاره به وجود قرآن بر سفره‌های هفت سین که مزین به کلام اللّه مجید است، افزود: این اقدام از جمله اقدامات خوبی است که انجام می‌گیرد و به این معناست که ما همواره زیر سایه قرآنیم و ما به آن تبرک می‌جوییم. دعای تحویل سال نو نیز مضمون عالی دارد و انسان از خدا می‌خواهد که حالات او را به بهترین حال تغییر دهد و این حال فعلی ما را به بهتر از این حال دگرگون کند.

پژوهشگر قرآن کریم با تأکید بر اینکه جشن آغاز سال نو از سنت‌های خوب به شمار می‌رود، به آیات قرآن که با این مضمون به کار رفته، اشاره کرد و گفت: در قرآن زنده شدن طبیعت و خاک و درختان نشانه زنده شدن مردگان در قیامت است. همانطور که زمین به ظاهر مرده زنده می‌شود، انسان هم در قیامت زنده می‌شود، از این رو همراه با این واقعه طبیعی، ایرانیان مسلمان و شیعه این دگرگونی در طبیعت و آغاز زندگی را با معنویت قرآن شروع می‌کنند.