همسرگزینی از نگاه قرآن و چالش‌های جامعه امروز

خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) گروه اجتماعی: همسرگزینی از نگاه قرآن و چالش‌های جامعه امروز

 

گروه اجتماعی: یك مفسر قرآن با تاكید بر نقش موثر خانواده‌ها و رسانه‌ها در ترویج الگوهای قرآنی گزینش همسر گفت: دانشگاه در ورود به مقوله رویج معیارهای همسرگزینی درست عمل كند تا شاهد افول و از دست دادن جایگاه این ارزش‌ها بین جوانان نباشیم.

آیة اللّه یعقوب جعفری مفسر قرآن و استاد حوزه علمیه قم در گفت وگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا)، با بیان این مطلب گفت: دانشگاه‌ها در ضمن دروسی چون معارف و اخلاق می‌توانند در زمینه ترویج معیارهای قرآنی در امر انتخاب همسر موثر باشند، اما آنچه كه در این میان مهم است نحوه برخورد با این مساله است.

وی ادامه داد: بیان چنین مسائلی ظرافت‌های خاصی می‌طلبد و اگر در این زمینه صحیح عمل نشود، ممكن است تاثیر منفی برجای گذارد، دانشجو اگر ببیند استادی كه این مسائل را طرح می‌كند خود به آن عمل نمی‌كند و یا با بیان نادرست و بدون تسلط در موضوع ورود پیدا می‏كند ممكن است با تمسخر و استهزا با آن برخورد كند.

آیة اللّه جعفری با اشاره به تأكید و تشویق قرآن در زمینه تشكیل خانواده عنوان كرد: هم كفو بودن یكی از شرایط قرآن برای همسرگزینی درست است و منظور ازهم كفو بودن نیز تشابه از نظر شأن زندگی، اعتقادات و شباهت‌های فرهنگی است.

وی با بیان اینكه زن و مرد مكمل یكدیگرند، افزود: قرآن از آنان به عنوان آرامش فكری یكدیگر یاد می‌كند و به آنان می‌فرماید به هم محبت داشته باشید و انتظاراتتان از یكدیگر معقول و منطقی باشد.

این مفسر قرآن با اشاره به آیه ۳۴ سوره نساء كه می‌فرماید «الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاء بِمَا فَضَّلَ اللّه بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنفَقُواْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِّلْغَیْبِ…» تاكید كرد: قرآن از زنان به عنوان «حافظات للغیب» یاد می‌كند و از آنان می‌خواهد كه اسرار خانواده و همسر خود را حفظ كنند به مردان سفارش می‌كند كه با زنانی كه از نظر اخلاق و ارزش‌های اسلامی شایسته هستند، ازدواج كنند.

وی درباره نحوه آشنایی دو جوان برای آغاز زندگی مشترك به خبرنگار ایكنا گفت: این آشنایی در هر صورتی باید سالم و با نیت ازدواج و تشكیل زندگی باشد، اگر دو جوان برمبنای نفسانیات با یكدیگر ازدواج كنند بعد از گذشتن دورانی كوتاه در زندگی به مواردی برمی خورند كه موجب تنفر آن‌ها از هم می‌شود.

آیة اللّه جعفری با اشاره به تقسیم جامعه به گروه‌های مختلف، عنوان كرد: نمی‌توان برای چنین جامعه‌ای یك حكم كلی صادر كرد و هركدام از این گروه‌ها می‌توانند همسر هم كفو برای فرزندان خود بیابند.

این مفسر قرآن در پاسخ به پرسشی مبنی بر لزوم ترویج معیارهای انتخاب همسر بر مبنای دستورات قرآن در جامعه، تأكید كرد: نتیجه حاكمیت ارزش‌های اسلامی در زندگی فردی و جمعی رسیدن به آرامش و خوشبختی است و عمل به معیارهای اسلامی و قرآنی در تمامی زمینه‌ها موجب رسیدن به سعادت می‌شود و توجه به این ارزش‌ها ضروری و لازم است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینكه خانواده‌ها در ترویج معیارهای درست ازدواج نقش بسیار تعیین كننده‌ای دارند، اظهار كرد: ترویج معیارهای انتخاب همسر بر مبنای آموزه‌های قرآن بر عهده رسانه‌ها و به ویژه تلویزیون و رادیو است و پس از آن خطبا می‌توانند در این زمینه مثمر ثمر باشند.

این مفسر قرآنی در پایان تصریح كرد: در جامعه ما منبر به عنوان یك تریبون مهم همواره مطرح بوده است و به ویژه در ماه مبارك رمضان و ماه محرم به دلیل شركت گروه‌های مختلف مردم در مساجد و تكایا خطبا می‌توانند با بیان این معیارها به صورتی غیر مستقیم و تاثیر گذار عمل كنند.