مصونیت قرآن از تحریف

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی – سایت معاونت فرهنگی: مصونیت قرآن از تحریف

 

روایات تنقیح نشده تحریف هم در منابع شیعی و هم در منابع اهل سنت وجود دارد. عالمانه نیست كه در تبیین عقاید یك مذهب به كتب روایى تنقیح نشده آن مذهب استناد كرد، بلكه باید کتاب‌های اعتقادى و كلامى آن مذهب را در نظر گرفت.

مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی سایت معاونت فرهنگی: آیة اللّه یعقوب جعفری (متولد 1325 ه.ق شهرستان مراغه) درباره مصونیت قرآن از تحریف می‌گوید:

یكى از امتیازات مهم و برجسته قرآن مصون و محفوظ ماندن از تحریف و جابه جایى و زیادى و نقصان است. آنچه به عنوان قرآن میان ماست، بدون كمى و زیادى همان است كه بر پیامبر خدا(ص) نازل شده و به همان صورت، دست نخورده باقی مانده و هیچ کس بر آن چیزى نیفزوده و چیزى كم نكرده است. این مطلبى است كه مسلمین از شیعه و سنّى بر آن اتفاق نظر دارند و اگر از افراد نادرى از شیعه و سنّى قول به تحریف نقل شده باشد، به هیچ وجه اهمیت ندارد و خلاف مسلّمات امّت اسلامى است. در خود قرآن آیات متعدّدى وجود دارد كه از آن‌ها استفاده مى‏شود كه قرآن هرگز قابل تحریف نیست و خداوند باقدرت كامله خود، قرآن را از هرگونه تحریف و تغییرى حفظ مى‏كند:«وَ إِنَّهُ لَكِتابٌ عَزِیزٌ لا یأْتِیهِ الْباطِلُ مِنْ بَینِ یدَیهِ وَ لا مِنْ خَلْفِهِ تَنْزِیلٌ مِنْ حَكِیمٍ حَمِیدٍ؛ آن كتابى است عزیز كه باطل نه از پیش رو و نه از پشت سر به آن راه پیدا نمى‏كند و آن فرستاده شده‌ای است از جانب خداى حكیم حمید». (فصلت/ 42)

او علاوه بر قرآن به مجموعه‌ای از روایات نیز استناد می‌کند؛ مانند مجموعه روایات ارجاع به قرآن، مجموعه روایات با مضمون عرض روایات به قرآن و حدیث ثقلین.

همچنین در بخش مقالات وبگاه آیة اللّه جعفری مقاله‌ای با عنوان «تهمت تحریف قرآن بر شیعه» موجود است، در بخشی از آن می‌خوانیم:

آنچه این نویسندگان دستاویز خود قرار داده‌اند، ظواهر بعضى از روایات شیعه است، درحالی که چنانكه خواهیم دید در روایات اهل سنت هم مطالبى وجود دارد كه به روشنی دلالت بر تحریف قرآن مى‌كند، ولى اهل سنت آن‌ها را توجیه مى‌كنند. عالمانه نیست كه در تبیین عقاید یك مذهب به كتب روایى تنقیح نشده آن مذهب استناد كرد؛ بلكه باید کتاب‌های اعتقادى و كلامى آن مذهب را در نظر گرفت. اگر بنا باشد كه با استناد به ظاهر برخى از روایات، به شیعه تهمت تحریف زد، باید گفت كه اهل سنت نیز قائل به تحریف قرآن هستند، چون در روایات آن‌ها مطالب دالّ بر تحریف به صورت شدیدترى وجود دارد و ما اكنون نمونه‌هایی از آن را مى‏آوریم:

در برخى از کتاب‌های اهل سنت آمده كه دو سوره از سوره‏هاى قرآن به نام‏هاى سوره خلع و سوره حفد از قرآن حذف شده است! و جالب‏تر این‏ كه سیوطى متن آن‌ها را هم آورده كه هیچ شباهتى به قرآن ندارد. (سیوطى، الدر المنثور، ج 6، ص 420 به بعد)

از ابىّ بن كعب و عایشه نقل كرده‏اند كه سوره احزاب ازنظر طول به اندازه سوره بقره بود و آیه رجم هم در آن بود. (متقى هندى، كنز العمال، ص 2،567؛ شوكانى، فتح القدیر، ج 1، ص 126 و قرطبى، تفسیر، ج 14، ص 113.)

او تأکید می‌کند که «عالمانه نیست كه در تبیین عقاید یك مذهب به كتب روایى تنقیح نشده آن مذهب استناد كرد بلكه باید کتاب‌های اعتقادى و كلامى آن مذهب را در نظر گرفت.»