نظر آیة اللّه محمد تقی پورمحمدی در مورد استاد جعفری

نظر آیة اللّه محمد تقی پورمحمدی در مورد استاد جعفریآیة اللّه محمد تقی پورمحمدی

نماینده محترم مجلس خبرگان رهبری

و امام جمعه محترم شهرستان مراغه

شناسایی و شناساندن شخصیت‌های علمی و دینی برای جامعه بخصوص نسل جوان، یک وظیفه ارزشمندی است که نشانگر پویایی جامعه و قدرشناسی مردم از بزرگان و فرزانگان می‌باشد. البته پرواضح است هنگامی که بزرگان علم و ادب و دیانت و معنویت در حال حیات هستند، این بزرگداشت‌ها و تکریم و توجه‌ها بسیار ارزنده و تاثیرگذار خواهد بود. اما صد افسوس که، حجاب معاصرت مانع از این وظیفه دینی و ملی می‌گردد و خیلی از شخصیت‌های علمی و معنوی ما ناشناخته می‌مانند و بعد از کوچ فرزانگان از این جهان، دریغ‌ها سر می‌دهیم و از اینکه به مقامات آنان پی نبرده ایم، افسوس‌ها می‌خوریم.

یکی از شخصیت‌های علمی و دینی جامعه ما، آیة اللّه یعقوب جعفری است. وقتی اطلاع یافتم برای سرور عزیز و دوست دیرینم، یادنامه و همایشی در حال برپایی است بسی خرسند شدم و مسرور گشتم، چون ایشان از شخصیت‌های ارزشمند جامعه دینی و علمی ما به شمار می‌آیند و سال‌های سال با علم و عمل خود به نورافشانی و روشنگری و پاسخ به شبهه‌های اعتقادی و قرآنی پرداخته‌اند و در این راستا موفق و تاثیرگذار بوده‌اند.

کارنامه علمی آیة اللّه جعفری پربار و درخشان است: تدریس، تحقیق، تالیف، تبلیغ، تصحیح کتب و نگارش ده‌ها مقاله در مجلات علمی و دینی و از همه مهمتر نگارش تفسیر گرانسنگ و ارزنده کوثر است، که گل سرسبد نگاشته‌های ایشان می‌باشد. از ویژگی‌های نگاشته‌های ایشان، درک نیازهای فکری جامعه بخصوص نسل جوان است و ایشان با داشتن قلمی استوار و ذوقی تحسین برانگیز و آگاهی‌های لازم و گسترده از تاریخ اسلام و مکتب‌های فکری قدیم و جدید و تحلیل واقع بینانه از مباحث روز و ارزش‌های فرهنگی، به دفاع از مکتب تشیع پرداخته است.

امید آنکه با برگزاری این همایش و نشر این بزرگداشت، بخشی از وظیفه‌ای را که در قبال این دانشمند وارسته بر عهده داریم، ادا گردد و معرفی اسوه‌های علم و معرفت به جامعه و نسل جوان پذیرفته آید و دل دوستداران را شاد و مسرور سازد.

محمد تقی پورمحمدی