نظر حجه الاسلام و المسلمین محمد نقدی در مورد استاد جعفری

حجه الاسلام و المسلمین محمد نقدی

مدیرعامل محترم موسسه فرهنگی ترجمان وحی

  

تو اول بگو با کیان زیستی                    پس آنگه بگویم که تو کیستی

نظر حجه الاسلام و المسلمین محمد نقدی در مورد استاد جعفرییکی از نعمت‌های بزرگی که خداوند متعال نصیب افراد‌ می‌کند داشتن دوستانی وارسته، خودساخته، باتقوا و سخت کوشند که همواره در کنار آنان مسیر رشد و تعالی را طی‌ می‌کنند. اینجانب قریب چهل سال است که با دانشمند فرزانه و محقق عالیمقدار حضرت آیت الله میرزا یعقوب جعفری آشنا هستم و از مصاحبت با ایشان بهره برده‌ام. سابقه آشنایی بنده از زمان سردبیری ایشان با مجله نسل نو در دهۀ پنجاه است و پس از آن نیز مدتی را با هم در درس خارج فقه مرجع فقید حضرت آیت الله العظمی آقا میرزا جواد تبریزی قدس سره حضور می‌یافتیم و هم اکنون نیز قریب بیست سال است که به عنوان عضو هیئت علمی مؤسسۀ فرهنگی ترجمان وحی و یکی از نویسندگان توانای مقالات علمی نشریۀ ترجمان وحی با ایشان افتخار همکاری دارم.

از آغاز تأسیس موسسه فرهنگی ترجمان وحی در سال 73، با توجه به شناختی که از وسعت اطلاعات ایشان در زمینه علوم و معارف قرآن مجید داشتم، از ایشان دعوت به همکاری کردم و ایشان با بزرگواری پذیرفت و در این مدت با درایت، تیز بینی و مشاوره‌های ارزشمند علمی او گام‌های بزرگی برای اشاعه فرهنگ قرآن در این موسسه برداشته شده است.

آیت الله جعفری از نادر افرادی است که با ورود به حوزه علمیه قم از لحظه لحظه عمر خود بهره جسته و گذشته از دانش اندوزی، در میدان عمل و بروز و ظهور آموخته‌های خود، فردی موفق بوده است. افراد زیادی در حوزه علمیه و سایر مراکز علمی از باغ دانش او خوشه‌ها چیده و بهره­ها برده اند؛ خداوند متعال ایشان را، هم در میدان تحصیل و هم در میدان تدریس و تبلیغ موفق کرده است به گونه‌ای که در همۀ این عرصه‌ها منشأ اثر بوده‌اند. ایشان گذشته از اینکه مراحل مختلف تحصیل را با دقت و مراقبت لازم پله پله طی نموده و در ان کارنامه‌ای درخشان دارند، در میدان تدریس هم از آغاز تحصیل تاکنون به تربیت بسیاری از طلاب و دانش پژوهان پرداخته و شاگردانی موفق داشته اند.

در عرصه تبلیغ نیز چه در میان اقشار مختلف جامعه و چه در بین نخبگان و در سنگرهای مختلف تبلیغی اعم از گفتاری و نوشتاری و مطبوعات، آثار بی بدیلی را پدید آورده‌اند که همواره مورد افاده و استفاده بوده است. تعداد آثار علمی و قلمی او نشانگر وسعت اطلاعات و عمق نگاه او نسبت به آموخته‌های دینی است. معظم‌له در زمینه: تاریخ، کلام، تفسیر، حدیث و … آثار متنوعی خلق کرده که هرکدام از آنها از ویژگی خاصی برخوردار است. تعدادی از آثار قلمی ایشان از متون درسی است که هم درحوزه‌های علمیه و هم در دانشگاه تدریس‌ می‌شود.

آخرین اثر قلمی استاد تفسیر گرانسنگ کوثر است که به ادعای اهل فن و تحقیق در این موضوع، هم در نوآوری و هم در ابتکار، در برخی جهات از امثال خود سبقت گرفته و به یکی از ذخایر شیعه در عصر ما تبدیل شده است. نثر شیوا، بیان واضح و استدلال­های روشن آن به همراه حل برخی از نکته‌ها که در طول تاریخ تفسیر برای خیلی‌ها مغفول مانده از محاسن این اثر گرانقدر است. بنابر اظهار استاد، معظم‌له قریب بیست سال است که در حال تألیف آن‌ می‌باشد و در اهمیت این اثر پرمایه همین بس که از همه دانش‌های خود در حوزه علوم و معارف اسلامی استفاده کرده تا اثری ماندگار در فهم آیات قرآن کریم از خود به یادگار گذارد.

در میان تفاسیری که در پنجاه سال اخیر به بازار دانش ارائه شده، بدون مبالغه باید گفت تفسیر کوثر با حجم متوسط و با پرهیز از نقل مطالبی که در حوصله انسان معاصر نیست و با تکیه بر مطالبی که فهم آن برای همه ضرورت دارد، تلاش کرده متنی استوار و جذاب، در پیش روی طالبان علم قرار دهد. تاکنون 10 جلد از این تفسیر نفیس چاپ شده و جلد یازدهم آن نیز هم اکنون زیر چاپ است و قرار است آخرین جلد آن که جلد 12 است تا پایان سال 96 ان شاءالله آماده و چاپ شود.

آنچه بر اهمیت نقش ایشان در کسوت یک روحانی‌ می‌افزاید و‌ می‌تواند برای دیگران الگو باشد، میزان اطاعت پذیری او از سیره و سنت پیامبر و ائمه علیهم السلام است که در نوع ساده زیستی، تواضع، بردباری، همزیستی بدون شائبه افراط وتفریط و مشی عقلائی او تبلور یافته که در زمان ما بیشتر از هر موضوعی ضروری به نظر‌ می‌رسد. تطور دوران و تحولات شرایط اجتماعی، زی طلبگی را از او نگرفته، بلکه نقش آفرینی او در تحولات اجتماعی و مراودات او با دیگران همواره اثر گذار بوده است.

از خداوند متعال برای این صدیق بزرگوار، صحت، سلامت و دوام توفیق را در خدمت به دین آرزو‌ می‌کنم.

محمد نقدی