نظر استاد بهاءالدین خرمشاهی در مورد استاد جعفری

نظر استاد بهاءالدین خرمشاهی در مورد استاد جعفریاستاد بهاء‌الدین خرمشاهی

نویسنده، پژوهشگر ادبی، قرآن‌پژوه

و مترجم برجسته قرآن

 

این کلام دربارۀ شیعه، در میان اهل ­سنت، به ویژه در نیم قرن اخیر رواج داشت که می‌گفتند اهل سنت از میان ثَقَلین یعنی دو ارزش یا پدیدۀ ارزشمندِ والا جانب قرآن و شرح و بیان و خواندن و تلاوت و ترتیل و تغنّی (به آوای خوش خواندن) آن را گرفته­اند واز تمسک به اهل بیت(ع) غافل بوده­اند. شیعه برعکس، تمام توجهش به اهل بیت حضرت خاتم‌الانبیاء بوده و از شرح و بیان و تفسیر قرآن غافل بوده­اند.

این حکم در مورد هر دو طرف، دارای غلوّ و افراط است. اما حقیقت این است که آثار قرآن پژوهانه اهل­سنت از آغاز یعنی از رواج تفسیر و روایات تفسیری حضرت رسول و حضرت علی بن ابی­طالب علیهم السلام تا امروز، بیشتر از آثار قرآنیِ بزرگان شیعه بوده است. اما از 50-60 سال پیش از زمانی که آثار قرآنی بزرگان قرآن­شناس شیعه از جمله آیت­الله حاج شیخ مجتبی قزوینی خراسانی در 5 جلد باریک و اخیراً در یک جلد مفصل منتشر شده، و البیان اثر آیت­الله ابوالقاسم خوئی و تفسیر المیزان علامه طباطبایی و تفسیر کاشف مرحوم مغنیه و تفسیر احسن­الحدیث آیت­الله قُرشی و تفسیر نمونه آیت­الله ناصر مکارم شیرازی و تفسیر موضوعی آیت­الله سبحانی و چند تفسیر از آیت­الله عبدالله آملی به ویژه تسنیم که در حدود چهل جلد آن منتشر شده و حدوداً به نیمه رسیده است و نشر ده­ها اثر و تفسیر قرآنی از جمله تفسیر مردم­پسند نور اثر استاد محسن قرائتی و آثار دیگر موقعیتِ قرآن­شناسی ما شیعیان اثنا­عشری به لطف الهی بسیار بهتر شده است.

اما در این میان واسطةُ العِقد آثار تفسیری شیعۀ امامی در عصر جدید تفسیر کوثر حضرت آیت­الله یعقوب جعفری (متولد 1325 شمسی، مراغه) می­باشد که به فارسی شیوایی نگارش یافته و در بیش از دو دهۀ اخیر 10جلد آن انتشار یافته. جلد دهم آن در چند ماه پیش انتشار یافت و کلّ اثر تا 12 جلد پیش خواهد رفت یعنی با دو جلد دیگر کامل و تفسیر بر 30 جزء قرآن مجید خواهد بود.

نگارندۀ این نوشته کوتاه که با بیش از صد تفسیر اعم از نگاشته شیعیان یا اهل­سنت انس و آشنایی دارد و علاوه بر ترجمۀ قرآن کریم به فارسی توفیق نوشتن تفسیری کوتاه در ذیل ترجمۀ آن، و تألیف کتابی به نام تفسیر و تفاسیر جدید از جانب حضرت حق جَلَّت عَظَمتُ و عَلَت کلمته نایل شده با تفسیر کوثر که یک تفسیر پُر معنی و کاملاً غنی است انس دارد، و آن را از بهترینِ تفاسیر فارسی عصر جدید شیعه می­شناسد.

همچنین مقاله­های قرآن شناسانه و مشکل­گشایانه طراز اولی از آیت­الله جعفری غالباً در نشریۀ عالی قرآنی ترجمان وحی مدام به طبع می­رسد که مورد استفاده دوستداران و اندیشمندان قرار‌ می‌گیرد. برای ایشان آرزوی توفیق روزافزون را از خداوند متعال مسئلت‌دارم.

بهاء الدین خرمشاهی