نظر حجة‌الاسلام والمسلمین فرج الله فرج اللهی در مورد استاد جعفری

حجة‌الاسلام والمسلمین فرج الله فرج اللهی

مدیرمسؤل مجله وزین مکتب اسلام

 

 

ن و القلم ومایسطرون،

قسم به قلم و آنچه‌ می‌نویسد.

 

از دفتر زمانه فتد نامش از قلم          هر ملتی که مردم صاحب قلم نداشت

نظر حجة‌الاسلام والمسلمین فرج الله فرج اللهی در مورد استاد جعفریبنا به فرموده خداوند متعال در آخر سوره آل عمران: (یا ایها الذین آمنوا صبروا و صابروا و رابطوا). اگر مرزداران قلم به دست نبودند، مرزهای ایمان و عقیده که پیوسته مورد هجوم دشمنان خدا قرار گرفته و گیرد، امروز خبری از کلمات و سخنان گهربار و هدایتگر پیامبر و آلش نبود. قلمی که حافظ دانش ها، پاسدار افکار دانشمندان، حلقه اتصال فکری علما و  پل ارتباطی گذشته و آینده بشر است و حتی ارتباط آسمان و زمین نیز از طریق لوح و قلم حاصل شده است.

دانشمند فرزانه آیة الله یعقوب جعفری از آن دسته صاحب قلم‌هایی هستند که بیش از نیم قرن عمر پربرکت خود را وقف تحقیق در علوم مختلف اسلامی مخصوصا علوم قرآنی کرده و از مرزداران بنام جبهه دین اسلام‌ می‌باشند که سال‌های متمادی با قلم نافع خود به قرآن و اهل بیت خدمت کرده است.

معظم‌له یک شخصیت علمی وارسته و لایقی هستند که در اثر خضوع و خشوع خود هنگام برخورد با دوستان، و شاگردان، چنان بی تکلّف هستند که اگر سخن نگویند، به ظاهر عظمت علمی او نمود پیدا نمی‌کند. اما با ظاهر زندگی ساده و برخورد آسان خود، در مباحث مختلف عقیدتی، تاریخی، اجتماعی، دینی و بخصوص علوم قرآنی و تفسیر، یکی از دانشمندان زبردست عرصه علوم اسلامی، در حوزه علمیه قم به حساب‌ می‌آیند. آیةالله جعفری علاوه بر اینکه تألیفات زیادی در زمینه‌های مختلف دارند، در من جمله مقالات گوناگون در نشریات مختلف از جمله مقالاتی که در مجله «درسهایی از مکتب اسلام» که از سال 1350 ش از ایشان چاپ شده و تا به امروز که پنجاه و ششمنی سال (1395) انتشار مجله است، همچنان زینت بخش مجله است، اما سرآمد نوشته‌های ایشان «تفسیر کوثر» است که بسیار با عبارات شیوا و روان نوشته شده و همگان‌ می‌توانند از آن استفاده کنند ولی در عین حال از لحاظ روش تفسیری در سطح بالایی‌ می‌باشد و این یکی از هنرهای مخصوص نویسندگی است که مطالب پیچیده با عبارات آسان بیان شود و این تفسیر حاصل تلاش بی وقفه اوست.

از آنجا که انسان در طول زندگی خود به رفیق فهیم و دانا نیاز دارد، یکی از افتخارات اینجانب، رفاقت تأثیرگذار معظم‌له می‌باشد که تقریبا چهل سال است که شکل گرفته و هنوز ادامه دارد و اینجانب علاوه بر اخلاق نیکو، به دانش سرشار و کارهای علمی و فرهنگی (اعم از نوشته‌ها و تبلیغ و …) به خرد بالای ایشان اعتقاد دارم.

فرج الله فرج الهی