نظر حجة‌الاسلام صادق حسن زاده مراغه‌ای در مورد استاد جعفری

حجة‌الاسلام صادق حسن زاده مراغه‌ای

مدیر محترم کتابخانه مسجد اعظم قم

و مدیر اسبق مدرسه حوزه علمیه مراغه

 

 

نظر حجة‌الاسلام صادق حسن زاده مراغه‌ای در مورد استاد جعفریعلمای ربانی و پاک اندیش، وارثان پیامبران و امامان(ع) به شمار می‌آیند. چنین عالمانی ارزشمندند، چرا که مرزبانی دین و مکتب و دفاع از مبانی آن و حراست از ارزش‌های دینی بر عهده آنهاست و سعادت جامعه در گرو تلاش صادقانه این بزرگواران می‌باشد.

حضرت آیة اللّه یعقوب جعفری از دانشمندان وارسته، خودساخته، آگاه، دلسوز، مهربان و متواضع‌اند که سال‌های سال، در عرصه علم و عمل و دفاع از مکتب تشیع خالصانه کوشیده‌اند و در تحقق ارزش‌های دینی و معنوی گام‌های بلندی برداشته‌اند و آثار ارزنده علمی و معنوی از خود به یادگار نهاده‌اند. آثاری که از آنها ژرف نگری و استواری اندیشه و تحقیق و روشنگری عیان است. بنده خداوند فرازمند را شاکرم که توفیق آشنایی با این شخصیت گرانمایه را نصیبم ساخت تا بتوانم از نگاشته‌های محققانه ایشان بهره‌ها ببرم و از محضر پرفیض و خرمن دانش گسترده استاد خوشه‌ها بر چیننم.

تسلط و چیرگی حضرت استاد بر مباحث قرآنی، روایی، تاریخی و کلامی، همچنین بیان روان و شیرین ایشان زبانزد محافل علمی و دینی است و این حقیقت را تمام کسانی که توفیق دیدار و درک محضرشان را داشته‌اند یا نوشته هایش را مطالعه نموده‌اند بازگفته‌اند.

البته در میان آثار ماندگار استاد، تفسیر ارزنده (کوثر) درخشش و ارزش ویژه‌ای دارد که تفسیرشناسان و قرآن پژوهان به جایگاه برجسته آن نیک آگاه‌اند و از مطالب آن سود جسته‌اند. آیة اللّه جعفری با آن جایگاه ویژه‌ای که در معارف قرآنی و اسلامی دارند، در رفتار و گفتار بسی فروتن و بی ادعا می‌باشند و منش ایشان با دوستان و شاگردان، بسیار خودمانی و بی تکلف است و در جذب مردم بخصوص جوانان، مهارت خاصی دارند که سرچشمه آن وارستگی و فرزانگی و اعتدال ایشان است. سخن گفتن در خصوص استاد و نگاشته‌ها و اخلاق بزرگوارانه ایشان فرصت دیگری می‌طلبد، لذا دامن سخن را بر می‌چینم و آن را به فرصت مناسب وا می‌گذارم و با جان و دل از خداوند متعال می‌خواهم سایه استاد را مستدام دارد و عمر پربرکتش را دراز فرماید تا همه شیفتگان معارف اهل بیت(ع) از دانش و معنویت ایشان سیراب گردند.

صادق حسن زاده