معرفی اساتید دوره تحصیلی در قم: آیة الله انصاری شیرازی

آیة الله انصاری شیرازیشیخ یحیی انصاری شیرازی در سال 1306 در روستای نوایگان داراب از توابع استان فارس متولد شد. نسب وی به صحابی معروف پیامبر اعظم(ص) «جابر بن عبدالله انصاری» می‌‌رسد. ایشان در سال ۱۳۲۰ برای ادامه تحصیل، وارد حوزه علمیه شیراز شد و پس از ۱۰ سال، برای دروس خارج عازم قم شد و از محضر علمای بزرگ استفاده کرد. آیة‌الله بهاءالدینی و انصاری همدانی، بروجردی، خمینی، گلپایگانی، مرتضی حائری، علامه طباطبایی، الهی طباطبایی، سید محمدباقر سلطانی و اراکی از اساتید وی بودند. تدریس در حوزه علمیه را به صورت رسمی از سال ۱۳۴۰ آغاز کرد. وی علاوه بر تدریس دروس فقهی و رسمی حوزه در زمینه فلسفه و عرفان مدرس کتب شرح فصوص قیصری، تمهید القواعد، مصباح الانس، منازل السائرین، منظومه ملاهادی سبزواری و اسفار اربعه ملاصدرا بود.

آیة‌الله انصاری شیرازی مدت 30 سال شاگرد عمومی و خصوصی علامه طباطبایی(ره) بود. همچنین از شاگردان برجسته حضرت امام خمینی (ره) و مورد اعتماد ایشان بود. از جمله تألیفات آیة‌الله انصاری شیرازی می‌توان به مجموعه چهار جلدی شرح منظومه و حکمت اشاره کرد، که البته دو جلد آن از روی سخنان درسی وی پیاده‌سازی و منتشر شده است.

آیة الله انصاری شیرازی سحرگاه روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۳ مصادف با ۱۲ ربیع‌الاول ۱۴۳۶ در شهر قم درگذشت. پیکر این عالم فقیه در روز دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ در قم تشییع و پس از اقامه نماز میت توسط مکارم شیرازی در حرم فاطمه معصومه به خاک سپرده شد.